Dlaczego wyróżniamy jasne oraz ciemne ziarna kawy? 

Jak już dobrze wiemy, produkcja kawy to złożony proces, na który wpływ ma wiele czynników. Jednym z najważniejszych etapów jest wypalanie ziaren. To właśnie on determinuje, czy kawa będzie mocna, czy słaba, o łagodnym, czy bardziej głębokim i intensywnym smaku.
Gdy mamy do czynienia z jasnym ziarnem, możemy wywnioskować, że wypalanie odbywało się w niższej temperaturze oraz w krótszym czasie.

Jakie właściwości daje mam zastosowanie takiego zabiegu?
Kawa palona na jasno, jest dużo bardziej aromatyczna oraz nabiera głębokiego charakteru. To właśnie podczas wypalania wydobywane są aromaty takie jak np. nuty czekolady, orzechowe czy owocowe.
Jasny kolor ziaren to również wyższe stężenie kofeiny. Zazwyczaj błędnie myślimy, że im bardziej czarna kawa tym mocniejsza, co jest nieprawdą, ponieważ to właśnie napar z jasnych ziaren przyniesie nam więcej pobudzenia.

Kawa palona na ciemno powstaje w wyniku dłuższego pozostanie ziaren w piecu. To właśnie wtedy wydobywa się jej mocny, gorzki smak. Jednak to właśnie, dzięki długiemu wypalaniu ziarna zostają pozbawione charakterystycznego dla kawy jasno palonej, kwaskowatego posmaku. Ziarna kawy palonej na ciemno to idealny wybór dla wielbicieli mocnych smaków.

Którą zatem kawę najlepiej wybrać? Oczywiście na to pytanie nie ma prawidłowej odpowiedzi. Wszystko zależy od osobistych preferencji kawosza. Jedni postawią na łagodniejszy smak i większe pobudzenie, a inni na mocne doznania na podniebieniu i chęć podołania wdzięcznej goryczy.