Jak wygląda produkcja kawy?

To, że kawa towarzyszy nam podczas wielu życiowych momentów jest niezaprzeczalne. Jednak jaki proces musi zajść, aby ten aromatyczny, czarny napar znalazł się w naszych kubkach? Jak z surowych ziaren kawowca powstają pachnące ziarenka, które następnie zostają zmielone oraz parzone? Jakie działania sprawiają, że owoce kawowca mają jasny lub ciemny kolor oraz jakie wyróżniany rodzaje kaw? Odpowiedzi na tych wiele pytań znajdziesz w tym artykule!

Produkcja kawy to niezwykle złożony proces, od którego zależy to, jaki kawa będzie miała smak, intensywność, a nawet kolor. Jednak jakie działania należy podjąć, aby mogła się ona znaleźć w naszych kubkach?

Pierwszy etap produkcji kawy to zasadzenie surowych, młodych ziaren, które po wykiełkowaniu zostają przesadzone we właściwe miejsce, gdzie będą owocować przez następne kilkadziesiąt lat. Pierwsze zbiory mogą się odbyć już dwa lata po zasadzeniu rośliny. Najbardziej bezpiecznym dla ziaren, sposobem zbioru jest praca ręczna.
Następnie ziarna kawy zostają poddane suszeniu, moczeniu w wodzie oraz procesowi fermentacji. Wszystkie te zabiegi mają za zadanie sprawić, aby do odbiorcy trafił produkt najwyższej jakości.
Po ponownym suszeniu, przychodzi czas na niezwykle ważny proces jakim jest wypalanie ziaren. To właśnie na tym etapie kształtuje się cały aromat oraz smak kawy.
Po przebyciu wszystkich etapów, kawa ziarnista trafia do szczelnych opakowań, które mają za zadanie utrzymać jej właściwości oraz aromat.